![Κωνσταντίνος Κόρκας: Πέθανε ο τελευταίος Ιερολοχίτης βετεράνος του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/05/hqdefault.jpg)
Σε ηλικία 101 ετών έφυγε από τη ζωή ο τελευταίος Ιερολοχίτης, Στρατηγός Κωνσταντίνος Κόρκας. Μηνύματα από τον υπουργό Εθνικής Άμυνας, Νίκο Παναγιωτόπουλο, και τον αρχηγό ΓΕΕΘΑ, στρατηγό Κωνσταντίνο Φλώρο.
«Ένας μεγάλος Έλληνας έφυγε. Ο τελευταίος Ιερολοχίτης, ο Καταδρομέας Στρατηγός Κωνσταντίνος Κόρκας πέρασε στο πάνθεον των Ηρώων του Έθνους, αφού τίμησε τους πεσόντες συμπολεμιστές του». Αυτό αναφέρει σε ανάρτησή του στο Twitter ο υπουργός Εθνικής Άμυνας Νίκος Παναγιωτόπουλος για το θάνατο του βετεράνου Ιερολοχίτη.
«Κρατώ μια φράση του, από το πρόσφατο ταξίδι μας στη Σύμη: «Το Αιγαίο είναι η καρδιά της Ελλάδος. Δεν κόβεται, δεν διχοτομείται». Αθάνατος!» υπογραμμίζει ο κ. Παναγιωτόπουλος.
Ένας μεγάλος #Έλληνας έφυγε. Ο τελευταίος #Ιερολοχίτης, ο Καταδρομέας Στρατηγός Κωνσταντίνος Κόρκας πέρασε στο πάνθεον των Ηρώων του Έθνους.
Κρατώ μια φράση του, απ’το πρόσφατο ταξίδι μας στη #Σύμη: «Το #Αιγαίο είναι η καρδιά της Ελλάδος. Δεν κόβεται,δεν διχοτομείται». Αθάνατος! pic.twitter.com/BWuN2AOYtN— N Panagiotopoulos (@npanagioto) May 29, 2022
«Αντίο Στρατηγέ, Μέντορα, φίλε, πατέρα, αδερφέ… εν όπλοις. Αντίο Μεγάλε Έλληνα. Άξιο τέκνο της Πατρίδος!». Αυτό τονίζει σε ανάρτησή του στο Twitter ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ στρατηγός Κωνσταντίνος Φλώρος για το θάνατο του Ιερολοχίτη στρατηγού Κωνσταντίνου Κόρκα.
«Έφυγες στο Καβούρι, εκεί που μνημονεύσαμε μαζί και σήμερα όλους τους συμπολεμιστές σου! Σε ευχαριστώ για όλα! Θα ‘σαι πάντα ο Φάρος κι η Πυξίδα μας!» προσθέτει ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ.
Αντίο Στρατηγέ, Μέντορα, φίλε, πατέρα, αδερφέ…..
εν όπλοις!!!Αντίο Μεγάλε Έλληνα!!
Άξιο τέκνο της Πατρίδος🇬🇷!
Έφυγες στο Καβούρι, εκεί που μνημονεύσαμε μαζί και σήμερα όλους τους συμπολεμιστές σου!
Σε ευχαριστώ για όλα!!
Θα ‘σαι πάντα ο Φάρος κι η Πυξίδα μας!@hndgspio pic.twitter.com/K2teRZhQeA
— GEN Konstantinos Floros (@ChiefHNDGS) May 29, 2022
Ο Κωνσταντίνος Κόρκας γεννήθηκε στο χωριό Πουλλίτσα Κορινθίας στις 9 Ιανουαρίου 1921. Εισήχθη στη Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων (ΣΣΕ) το 1940, και με τους συμμαθητές του πρωτοετείς και την Πολεμική Σημαία της Σχολής, τον Μάϊο του 1941 μετέβησαν στην Κρήτη και πολέμησαν τους Γερμανούς αλεξιπτωτιστές. Ακολούθως διέφυγε στη Μέση Ανατολή και συνέχισε τις σπουδές του στη ΣΣΕ, από την οποία και αποφοίτησε το 1943 με το βαθμό του Ανθυπολοχαγού (ΠΖ). Απεστρατεύθη το 1980 με το βαθμό του αντιστρατήγου και με τον τίτλο του «Επίτιμου Διοικητού της 1ης Στρατιάς».
Στη διάρκεια της 40ετούς σταδιορδρομίας του στον Ελληνικό Στρατό, υπηρέτησε ως αξιωματικός σε στρατηγεία του ΝΑΤΟ, ως Ακόλουθος Ενόπλων Δυνάμεων Βουκουρεστίου-Βουδαπέστης (1968-70), ως Α’ Υπαρχηγός ΓΕΣ (1977) και ως Γενικός Επιθεωρητής Στρατού (1979-80) διοίκησε: Τον 14 Λόχο Ορεινών Καταδρομών (1947 – 49), τη Γ΄ Μοίρα Αμφιβίων Καταδρομών (1954 – 55), το 3ο Σύνταγμα Πεζικού «Ρίμινι» (1971 – 72), την ΧΙ (11η) Μεραρχία Πεζικού (1973 – 74), το Β΄ Σώμα Στρατού (1974-1976). το Δ΄ Σώμα Στρατού (1976), του οποίου υπήρξε ο πρώτος διοικητής και την 1η Στρατιά.
Η πολεμική του δράση
Συμμετείχε στις πολεμικές επιχειρήσεις της Κρήτης (1941), της Βορείου Αφρικής (1942-43), στις επιχειρήσεις του Ιερού Λόχου στα νησιά του Αιγαίου και των Δωδεκανήσων (1943 – 45) και τέλος στις επιχειρήσεις του Εμφυλίου πολέμου (1947 – 49), όπου και τραυματίσθηκε δύο φορές. Φοίτησε στις σχολές και κέντρα εκπαιδεύσεως του Όπλου του Πεζικού, στη Σχολή Αλεξιπτωτιστών Μέσης Ανατολής, στις Σχολές Πεζικού Αγγλίας και ΗΠΑ, στη Σχολή Διοικήσεως και Επιτελών ΗΠΑ και στην Ανωτέρα Σχολή Πολέμου και στη Σχολή Εθνικής Αμύνης.
Τιμητικές διακρίσεις
Για τις συμμετοχές του αυτές στις προαναφερθείσες πολεμικές επιχειρήσεις, ο στρατηγός τιμήθηκε από την Πολιτεία με τις ακόλουθες ηθικές αμοιβές :
- Προαγωγή «επ΄ ανδραγαθία επί του πεδίου της μάχης»
- Χρυσό Σταυρό Φοίνικα μετά Ξιφών
- Χρυσό Σταυρό Βασιλικού Τάγματος Γεωργίου Α
- Σταυρό Ταξιαρχών Βασιλικού Τάγματος Φοίνικος
- Σταυρό Ταξιαρχών Τάγματος Γεωργίου Α΄
- Έξι φορές με το Χρυσό Αριστείο Ανδρείας
- Πολεμικό Σταυρό Β΄ Τάξεως
- Επτά φορές με τον Πολεμικό Σταυρό Γ΄ Τάξεως
- Τρεις φορές με το Μετάλλιο Εξαιρέτων πράξεων
- Μετάλλιο Στρατιωτικής Αξίας Β΄ Τάξεως
- Μετάλλιο Στρατιωτικής Αξίας Γ΄ Τάξεως.
- Αναμνηστικό Μετάλλιο Πολέμου 1940 – 41.
- Αναμνηστικό Μετάλλιο Πολέμου 1941 – 45
- Βρετανικό Μετάλλιο Ανδρείας 1944
- Ανώτατο Παράσημο Εθνικής Αξίας της Γαλλίας
Αξίζει να σημειωθεί ότι ως Α’ Υπαρχηγός ΓΕΣ και ΓΕΠΣ πρότεινε τη μεταφορά της τέφρας του αείμνηστου ιδρυτή του «Ιερού Λόχου» Συνταγματάρχη Χρ. Τσιγάντε από την Αγγλία, όπου πέθανε και είχε θαφτεί, στην Ελλάδα, όπου και τοποθετήθηκε στο Μνημείο του Ιερού Λόχου, που αναγέρθηκε στο Πεδίον του Άρεως.
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
Latest News
![Ολυμπιακοί Αγώνες: Η Ελλάδα άνοιξε την παρέλαση στο Σηκουάνα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/240726-EOE_PARIS-600x401.jpg)
Ολυμπιακοί Αγώνες: Η Ελλάδα άνοιξε την παρέλαση στο Σηκουάνα
Το πρώτο πλοιάριο ήταν αυτό της ελληνικής ομάδας με σημαιοφόρους τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων.
![Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Στη δεξίωση Μακρόν για τους ξένους ηγέτες ο Κυριάκος Μητσοτάκης](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/yZrthPlw-600x400.jpeg)
Στη δεξίωση Μακρόν για τους ξένους ηγέτες ο Κυριάκος Μητσοτάκης
Ο Έλληνας πρωθυπουργός, συνοδευόμενος από τη σύζυγό του, έτυχε θερμής υποδοχής από τον Γάλλο πρόεδρο Μακρόν
![Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Οι ελληνικές συμμετοχές της 1ης ημέρας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/greece-600x400.jpg)
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Οι ελληνικές συμμετοχές της 1ης ημέρας
Αναλυτικά το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών την 1η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων
![Κίνα – ΗΠΑ: Συνάντηση των υπουργών Εξωτερικών των δύο χωρών στο Λάος – Τα επίμαχα θέματα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/Capture-64-600x449.jpeg)
Συνάντηση των υπουργών Εξωτερικών Κίνας και ΗΠΑ στο Λάος - Τα επίμαχα θέματα
Οι ΥΠΕΞ από την Κίνα και τις ΗΠΑ θα συζητήσουν μια σειρά από επίμαχα θέματα
![Πολύ υψηλός κίνδυνος φωτιάς το Σάββατο σε μεγάλο μέρος της νησιωτικής Ελλάδας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/02_06_2018-1-600x400.jpg)
Πολύ υψηλός κίνδυνος φωτιάς το Σάββατο σε μεγάλο μέρος της νησιωτικής Ελλάδας
Σε εφαρμογή το δεύτερο στάδιο επιχειρησιακής ετοιμότητας της Πυροσβεστικής για τον πολύ υψηλό κίνδυνο πρόκλησης πυρκαγιάς – Η έκκληση των Αρχών στους πολίτες
![Κάμαλα Χάρις: Μπαράκ και Μισέλ Ομπάμα στηρίζουν την υποψηφιότητά της για την προεδρία των ΗΠΑ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/2024-07-26T090201Z_1658515592_RC2X29AOYWLT_RTRMADP_5_USA-ELECTION-600x338.jpg)
Στηρίζουν την Κάμαλα Χάρις οι Ομπάμα
Ο πρώην πρόεδρος των ΗΠΑ ανακοίνωσε ότι βρίσκεται στο πλευρό της Κάμαλα Χάρις μέσω ενός βίντεο που ανήρτησε στον λογαριασμό του στο Χ
![Γαλλία: Παρέλυσε το σιδηροδρομικό δίκτυο – Σαμποτάζ «βλέπουν» οι αρχές, ανήμερα της τελετής έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/2024-07-26T080726Z_860042345_UP1EK7Q0MKC9K_RTRMADP_5_OLYMPICS-2024-RAILWAYS-VANDALISM-600x400.jpg)
«Παρέλυσαν» τα γαλλικά τρένα - Σαμποτάζ «βλέπουν» οι αρχές ανήμερα της τελετής έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων
Ακυρώνονται δρομολόγια τρένων στη Γαλλία λίγο πριν από την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων – Προβλήματα και για τα ταξίδια από το Λονδίνο
![Ξεχάστε ότι ξέρατε: Γιατί το κλασσικό ωράριο 9-5 δεν θα υφίσταται σε λίγα χρόνια;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/03/clock-gacc96a29a_1920-600x400.jpg)
Ξεχάστε ότι ξέρατε: Γιατί το κλασσικό ωράριο 9-5 δεν θα υφίσταται σε λίγα χρόνια;
Εκτός από το ωράριο, η εξαφάνιση των κεντρικών γραφείων εργασίας έρχεται και συμβαίνει πιο γρήγορα απ’ ό,τι νομίζουμε.
![Μετρό: Αποκαταστάθηκε η βλάβη στη γραμμή 3](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/metro8-6-600x342.jpg)
Αποκαταστάθηκε η βλάβη στη γραμμή 3 του μετρό
Δεν πραγματοποιούνταν δρομολόγια προς αεροδρόμιο - Τι συνέβη στο Μετρό
![Κάμαλα Χάρις: Προέρχεται από τη Γενιάς Χ και «μαγεύει» τη Γενιά Ζ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/kamala-harris-arthrou-600x337.jpg)
Όταν η Γενιά Χ μαγνητίζει τη Γενιά Ζ - Η υποψηφιότητα της Κάμαλα Χάρις
Η Χάρις είναι μια γυναίκα της Γενιάς Χ που οικοδομεί ταχύτατα μια βάση υποστηρικτών από τη Γενιά Ζ μέσω των σόσιαλ μίντια