![Η Λεωφόρος Αθηνών περιμένει το placement στην Piraeus. Η μετοχή βρίσκεται σε τεχνικές στηρίξεις](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/06/Xrimatistirio_ekso-768x431-1.jpg)
Και όσο περνούν οι ημέρες, αφενός διαφαίνεται η υποβόσκουσα αισιοδοξία για τη συνέχιση της ανοδικής κίνησης, αφετέρου πλαγιολισθαίνει η μετοχή στο ταμπλό.
Κι αυτό, όχι επειδή βγαίνει κάποιος σοβαρός πωλητής ώστε να πιέσει το χαρτί.
Απλά, οι ενδιαφερόμενοι περιμένουν υπομονετικά τους όρους του placement.
Ώστε να αποσαφηνιστούν οι διαθέσεις της διοίκησης για το συνολικό 27% του ΤΧΣ.
Το δίλημμα παραμένει για το αν στο ενημερωτικό θα συμπεριληφθεί το σύνολο του ποσοστού του Ταμείου ή θα εμφανιστεί κάποιο άλλο σενάριο.
Θεωρούμε ότι όσο μεγαλύτερο το ποσοστό αρχικής διάθεσης, τόσο το καλύτερο για τις μεσοπρόθεσμες προβλέψεις της μετοχής.
Καθώς αν η διοίκηση “βλέπει μπροστά της” άνοδο, θα βιαστεί να απεμπλακεί σήμερα, ώστε και να έχει και τους “νέους” μετόχους ευχαριστημένους, και να ..κλείσει παλιά μέτωπα.
Σε κάθε περίπτωση, ο τίτλος αναμένεται να αποκτήσει ασύμμετρα υψηλή μεταβλητότητα στις ερχόμενες συνεδριάσεις, με ό, τι αυτό συνεπάγεται για τον χαρακτήρα των εμπλεκομένων.
Με άλλα λόγια, αν κάποιος δεν επιθυμεί ..συγκινήσεις, καλύτερα να μην ακολουθήσει καθόλου, ή έστω να το κάνει με μικρό κεφάλαιο.
Εξάλλου, όλοι θυμόμαστε πώς “κουνάει” η μετοχή σε τέτοιου είδους εταιρικά γεγονότα. Κάποιοι, μάλιστα, ίσως να θέλουν να το ξεχάσουν.
Τεχνικά, η ΠΕΙΡ βρίσκει τις πρώτες σημαντικές στηρίξεις στη ζώνη των 3,80 ευρώ, με πρώτο στόχο τα 4,20. Επίπεδα που φυσικά θα επαναξιολογηθούν κατά τους όρους του ενημερωτικού δελτίου για το placement, που αναμένονται μέχρι το τέλος της εβδομάδας.
Κατά τα λοιπά, το μεγαλύτερο μέρος των μετοχών στο ταμπλό συμπεριφέρεται άψογα. Το rotation συνεχίζεται με τις συνεχείς εναλλαγές από πρωταγωνιστή σε πρωταγωνιστή, ακόμα και σε τόσο στενό εύρος διακύμανσης. Κάτι που εξασφαλίζει και την υγεία της τάσης.
Υπενθυμίζονται δύο ακόμα ζητήματα. Πρώτον, οι αγορές των ΗΠΑ, Γερμανίας, Ιαπωνίας βρέθηκαν σε νέα ιστορικά υψηλά την περασμένη εβδομάδα, κάτι που αποτυπώνει και το άριστο επενδυτικό κλίμα παγκοσμίως. Ειδικότερα για τον μεγάλο S&P500, έκλεισε αισίως την 15η ανοδική εβδομάδα στις τελευταίες 17.. Δεύτερον, το spread του ελληνικού ομολόγου διαπραγματεύεται πλέον και κάτω από τις -ψυχολογικής σημασίας- 100 μ.β., συγκρινόμενο μάλιστα με τις 200 μ.β. ένα έτος πριν και τις 270 μ.β. 18 μήνες πριν.
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
Latest News
![Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ot_europe_markets56-600x352.png)
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
![Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/Xrimatistirio_ekso-768x431-1-600x337.jpg)
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
![Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/11/ot_stocksMarketsUP-600x352.png)
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
![Απορία ψάλτου βηξ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/xrimatistirio4-2-1-600x400.jpg)
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο