Το ταμπλό απέδωσε τιμές στην ΕΠΣΙΛ των 650 (τελικά) εκατομμυρίων ευρώ, κλείνοντας την τελευταία συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας σε θετικό έδαφος.
Μιας συνεδρίασης όπου πρωταγωνίστησε η είδηση της συμφωνίας εξαγοράς των μετοχών μειοψηφίας της από το αμερικανικό fund General Atlantic.
Το fund αποτίμησε την εταιρεία στα ιστορικά της υψηλά, ζητώντας ουσιαστικά να πάρει ένα καλό μερίδιο από την εταιρεία, μέσα από ένα νέο εταιρικό σχήμα, την Ginger Digital, στην οποία μέτοχοι θα είναι (εκτός από το fund), οι υφιστάμενοι μεγαλομέτοχοι της Epsilon (Μίχος και ΕΤΕ).
Προφανώς, θα χρειασθεί (όπως και ανακοινώθηκε) η απόσυρση της ΕΠΣΙΛ από το ταμπλό εν ευθέτω χρόνω, ενώ από εκεί και πέρα δεν γνωρίζουμε (ούτε και μάς ενδιαφέρει, χρηματιστηριακά) αν θα προκύψουν άλλες διαρθρώσεις στο μετοχικό σχήμα.
Η είδηση έχει διττή σημασία. Αφενός, είναι ξεκάθαρη η ψήφος εμπιστοσύνης τόσο στη μετοχή όσο και στον κλάδο. Επαναλαμβάνουμε ότι το fund αποτίμησε την ΕΠΣΙΛ σε ιστορικά υψηλά επίπεδα σε σχέση με την έως τώρα εκρηκτική πορεία στο ταμπλό (στα 12€), έχοντας βλέψεις να ενσωματώσει αυτήν σε μια μεγάλη γκάμα “κερδοφόρων” εταιρειών. Το fund διαχειρίζεται περίπου 85 εκατ. δολάρια, κυρίως σε τεχνολογία, βιοεπιστήμες και χρηματοοικονομικά.
Αφετέρου, θεωρούμε ότι θα ισχυροποιήσει τη θέση και των υπολοίπων εισηγμένων στο ελληνικό ταμπλό, πρώτον διότι οι προοπτικές επιβεβαιώθηκαν ως άριστες, και δεύτερον διότι το μέγεθος των εναπομεινασών εισηγμένων είναι συνολικά μικρότερο από το μέγεθος εκείνων που μας αποχαιρέτησαν (βλ. και ΕΝΤΕΡ).
Χοντρικά, σε μια αποτίμηση 650 εκατ., τα 200 ρευστοποιούνται από τους επενδυτές, και ακόμα και στην παραδοχή της επανεπένδυσης (μέρους ή όλου) του ποσού στον κλάδο πληροφορικής, καταλαβαίνουμε την επίδραση στην υπόλοιπη κεφαλαιοποίηση.
Είδαμε, εξάλλου και την ακαριαία αντίδραση σε ΚΟΥΕΣ (αν και όχι αμιγώς τεχνολογίας), ΙΛΥΔΑ, REALCONS, ΠΕΡΦ, ΚΟΥΑΛ.
Χαριτολογώντας, μέχρι και η ξεχασμένη ΝΤΟΤΣΟΦΤ κουνήθηκε στο limit up. Με 10 κομμάτια, βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.
Σε επίπεδο Γενικού Δείκτη, τώρα, κλείσαμε αισίως την 22η ανοδική εβδομάδα στις τελευταίες 29, και όπως όλα δείχνουν, τον 5ο ανοδικό μήνα στους τελευταίους 6, με τον Μάρτιο να γράφει οριακές απώλειες 0,17%.
Επίσης, υπεραποδίδουμε αισθητά έναντι όλων των μεγάλων χρηματιστηριακών δεικτών εντός του 2024 (+12,5% έναντι ενδεικτικά +8% του DAX40, +7% του S&P500 κ.λπ.), αν και το σημαντικότερο παραμένει η απαράμιλλη ανθεκτικότητα που έχουν επιδείξει αρκετές εισηγμένες μας στα πτωτικάσκέλη αυτής της πολύμηνης ανοδικής πορείας.
Υπενθυμίζουμε, τέλος, ότι οι δύο επόμενες εβδομάδες θα είναι “κουτσές”: το Χρηματιστήριο Αθηνών θα παραμείνει κλειστό την Μ. Τετάρτη (1/5), την Μ. Παρασκευή (3/5), τη Δευτέρα του Πάσχα (6/5) και την Τρίτη του Πάσχα (7/5, από μτφ. της Πρωτομαγιάς). Οι λοιπές αγορές και δη η Νέα Υόρκη δεν θα είναι κλειστές, καμία από αυτές τις αργίες, και λογικά πολλοί θα είναι εκείνοι που θα κλείσουν θέσεις για να μην ..χάσουν τον ύπνο τους.
Latest News
![Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ot_europe_markets56-600x352.png)
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
![Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/Xrimatistirio_ekso-768x431-1-600x337.jpg)
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
![Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/11/ot_stocksMarketsUP-600x352.png)
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
![Απορία ψάλτου βηξ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/xrimatistirio4-2-1-600x400.jpg)
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο