![Μπιλ Γκέιτς: «Ο κόσμος που θα κληρονομήσει η εγγονή μου»](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/02/2023-02-15T172517Z_782088734_RC2TBZ9O904N_RTRMADP_5_BRITAIN-POLITICS-SUNAK-GATES-scaled.jpg)
«Όταν σκεφτείτε το 2023, πώς θα το θυμηθείτε;» Αυτό το ερώτημα θέτει ο Μπιλ Γκέιτς, στον απολογισμό του για τη χρονιά που τελειώνει, ο οποίος έχει πολλά προσωπικά στοιχεία.
«Για μένα, αυτή θα είναι πάντα η χρονιά που έγινα παππούς. Θα είναι η χρονιά που πέρασα πολύ πολύτιμο χρόνο με αγαπημένα πρόσωπα—είτε στο γήπεδο pickleball είτε σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι των Settlers of Catan. Και το 2023 σηματοδότησε την πρώτη φορά που χρησιμοποίησα την τεχνητή νοημοσύνη για δουλειά και άλλους σοβαρούς λόγους, όχι μόνο για να μπερδεύω και να δημιουργήσω στίχους τραγουδιών παρωδίας για τους φίλους μου», γράφει στην προσωπική του ιστοσελίδα.
Σύμφωνα με τον Γκέιτς, η φετινή χρονιά μας μας έδωσε μια γεύση για το πώς η τεχνητή νοημοσύνη θα διαμορφώσει το μέλλον και καθώς το 2023 πλησιάζει στο τέλος του, «σκέφτομαι περισσότερο από ποτέ τον κόσμο που θα κληρονομήσουν οι σημερινοί νέοι».
Θυμίζει ότι στην περσινή επιστολή , έγραψε για το πώς η προοπτική να γίνει παππούς τον έκανε να σκεφτεί τον κόσμο στον οποίο θα γεννηθεί η εγγονή του. Τώρα σκέφτεται περισσότερο τον κόσμο που θα κληρονομήσει και πώς θα είναι σε δεκαετίες από τώρα, όταν η γενιά της είναι επικεφαλής.
Εργαλεία
Μπορώ να αρχίσω να το φαντάζομαι, γράφει: τα εργαλεία που θα χρησιμοποιήσει, τους τρόπους με τους οποίους θα διατηρεί επαφή με τους αγαπημένους της, τα προβλήματα που θα βοηθήσουν στην επίλυση αυτών των καινοτομιών. Τώρα έχουμε μια καλύτερη αντίληψη για το τι είδους εργασίες θα μπορεί να κάνει το AI από μόνο του και σε ποιες θα χρησιμεύσει ως copilot. Και είναι πιο ξεκάθαρο από ποτέ πώς η τεχνητή νοημοσύνη μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη βελτίωση της πρόσβασης στην εκπαίδευση, την ψυχική υγεία και πολλά άλλα. «Με παρακινεί να βεβαιωθώ ότι αυτή η τεχνολογία συμβάλλει στη μείωση των απαίσιων ανισοτήτων που βλέπουμε σε όλο τον κόσμο. Πάντα πίστευα ακράδαντα στη δύναμη της καινοτομίας να προσφέρει σε κάθε παιδί ίσες ευκαιρίες να επιβιώσει και να ευδοκιμήσει. Το AI δεν αποτελεί εξαίρεση».
«Τα πρώτα χρόνια μιας νέας εποχής χαρακτηρίζονται συχνά από πολλές αλλαγές. Εάν είστε αρκετά μεγάλοι για να θυμάστε, σκεφτείτε την αρχή του Διαδικτύου. Στην αρχή, πιθανότατα δεν ήξερες πολλά άτομα που το χρησιμοποιούσαν. Ωστόσο, με την πάροδο του χρόνου, έγινε πιο συνηθισμένο μέχρι που, μια μέρα, συνειδητοποιήσατε ότι οι περισσότεροι άνθρωποι είχαν διευθύνσεις email, αγόραζαν πράγματα στο διαδίκτυο και χρησιμοποιούσαν μηχανές αναζήτησης για να απαντήσουν στις ερωτήσεις τους».
Προετοιμασία για το 2024
Αφού αναλύει τις σκέψεις του για διάφορα ζητήματα ο Γκέιτς γράφει και για τη νέα χρονιά. «Σκέφτομαι πολύ τον τελευταίο καιρό τον φίλο μου Chuck Feeney , ο οποίος πέθανε τον Οκτώβριο. Ήταν ένας τεράστιος υποστηρικτής αυτού που αποκαλούσε «να δίνεις όσο ζεις». Καθώς άλλος ένας χρόνος πλησιάζει στο τέλος του, βρίσκομαι να σκέφτομαι τι σημαίνει να ενσωματώνεις πραγματικά αυτή την ιδέα».
«Για μένα, σημαίνει να κάνω συνεχώς μια ερώτηση στον εαυτό μου: Πώς μπορώ να χρησιμοποιήσω τον πλούτο μου για να κάνω το καλύτερο για τους περισσότερους ανθρώπους, τώρα και στο μέλλον; Μερικές φορές η απάντηση είναι ξεκάθαρη. Όταν δεν είναι, απευθύνομαι στους λαμπρούς συναδέλφους, την οικογένεια και τους φίλους μου, οι οποίοι, τις περισσότερες φορές, μπορούν να παρέχουν την προοπτική, την ηθική σαφήνεια και τα δεδομένα που χρειάζονται για να γίνει η σωστή επιλογή» τονίζει.
«Ήταν ιδιαίτερη χαρά να βλέπω τα παιδιά μου να μεγαλώνουν και να γίνονται ανεκτίμητες πηγές σοφίας από μόνες τους. Ένα από τα κυριότερα σημεία της χρονιάς μου ήταν να μοιράστηκα τη σκηνή με τη Φοίβη, τη νεότερη μου, στην εκδήλωση Goalkeepers του ιδρύματος. Μπορώ πάντα να βασίζομαι και στα τρία παιδιά μου για να με ενημερώνουν για το πώς βλέπουν οι νέοι τον κόσμο—και για τις τελευταίες τάσεις του TikTok» υπογραμμίζει και συνεχίζει: «Μου άρεσε πολύ να παρακολουθώ την κόρη μου Φοίβη να συντονίζει ένα πάνελ για την ισότητα των φύλων στην εκδήλωση του ιδρύματος Goalkeepers φέτος».
«Ανυπομονώ να περάσω τις διακοπές μαζί τους και να επαναφορτιστώ λίγο. Όταν ήμουν στην ηλικία των παιδιών μου, δεν πίστευα σε διακοπές ή Σαββατοκύριακα. Αλλά καθώς μεγάλωσα —και ειδικά από τότε που έγινα πατέρας— συνειδητοποίησα ότι η ζωή έχει περισσότερα από τη δουλειά. Ελπίζω να μπορέσετε να αφιερώσετε λίγο χρόνο αυτές τις γιορτές για να διασκεδάσετε και να χαλαρώσετε πριν βουτήξουμε στο 2024».
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
Latest News
![Ολυμπιακοί Αγώνες: Η Ελλάδα άνοιξε την παρέλαση στο Σηκουάνα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/240726-EOE_PARIS-600x401.jpg)
Ολυμπιακοί Αγώνες: Η Ελλάδα άνοιξε την παρέλαση στο Σηκουάνα
Το πρώτο πλοιάριο ήταν αυτό της ελληνικής ομάδας με σημαιοφόρους τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων.
![Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Στη δεξίωση Μακρόν για τους ξένους ηγέτες ο Κυριάκος Μητσοτάκης](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/yZrthPlw-600x400.jpeg)
Στη δεξίωση Μακρόν για τους ξένους ηγέτες ο Κυριάκος Μητσοτάκης
Ο Έλληνας πρωθυπουργός, συνοδευόμενος από τη σύζυγό του, έτυχε θερμής υποδοχής από τον Γάλλο πρόεδρο Μακρόν
![Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Οι ελληνικές συμμετοχές της 1ης ημέρας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/greece-600x400.jpg)
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Οι ελληνικές συμμετοχές της 1ης ημέρας
Αναλυτικά το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών την 1η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων
![Κίνα – ΗΠΑ: Συνάντηση των υπουργών Εξωτερικών των δύο χωρών στο Λάος – Τα επίμαχα θέματα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/Capture-64-600x449.jpeg)
Συνάντηση των υπουργών Εξωτερικών Κίνας και ΗΠΑ στο Λάος - Τα επίμαχα θέματα
Οι ΥΠΕΞ από την Κίνα και τις ΗΠΑ θα συζητήσουν μια σειρά από επίμαχα θέματα
![Πολύ υψηλός κίνδυνος φωτιάς το Σάββατο σε μεγάλο μέρος της νησιωτικής Ελλάδας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/02_06_2018-1-600x400.jpg)
Πολύ υψηλός κίνδυνος φωτιάς το Σάββατο σε μεγάλο μέρος της νησιωτικής Ελλάδας
Σε εφαρμογή το δεύτερο στάδιο επιχειρησιακής ετοιμότητας της Πυροσβεστικής για τον πολύ υψηλό κίνδυνο πρόκλησης πυρκαγιάς – Η έκκληση των Αρχών στους πολίτες
![Κάμαλα Χάρις: Μπαράκ και Μισέλ Ομπάμα στηρίζουν την υποψηφιότητά της για την προεδρία των ΗΠΑ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/2024-07-26T090201Z_1658515592_RC2X29AOYWLT_RTRMADP_5_USA-ELECTION-600x338.jpg)
Στηρίζουν την Κάμαλα Χάρις οι Ομπάμα
Ο πρώην πρόεδρος των ΗΠΑ ανακοίνωσε ότι βρίσκεται στο πλευρό της Κάμαλα Χάρις μέσω ενός βίντεο που ανήρτησε στον λογαριασμό του στο Χ
![Γαλλία: Παρέλυσε το σιδηροδρομικό δίκτυο – Σαμποτάζ «βλέπουν» οι αρχές, ανήμερα της τελετής έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/2024-07-26T080726Z_860042345_UP1EK7Q0MKC9K_RTRMADP_5_OLYMPICS-2024-RAILWAYS-VANDALISM-600x400.jpg)
«Παρέλυσαν» τα γαλλικά τρένα - Σαμποτάζ «βλέπουν» οι αρχές ανήμερα της τελετής έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων
Ακυρώνονται δρομολόγια τρένων στη Γαλλία λίγο πριν από την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων – Προβλήματα και για τα ταξίδια από το Λονδίνο
![Ξεχάστε ότι ξέρατε: Γιατί το κλασσικό ωράριο 9-5 δεν θα υφίσταται σε λίγα χρόνια;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/03/clock-gacc96a29a_1920-600x400.jpg)
Ξεχάστε ότι ξέρατε: Γιατί το κλασσικό ωράριο 9-5 δεν θα υφίσταται σε λίγα χρόνια;
Εκτός από το ωράριο, η εξαφάνιση των κεντρικών γραφείων εργασίας έρχεται και συμβαίνει πιο γρήγορα απ’ ό,τι νομίζουμε.
![Μετρό: Αποκαταστάθηκε η βλάβη στη γραμμή 3](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/metro8-6-600x342.jpg)
Αποκαταστάθηκε η βλάβη στη γραμμή 3 του μετρό
Δεν πραγματοποιούνταν δρομολόγια προς αεροδρόμιο - Τι συνέβη στο Μετρό
![Κάμαλα Χάρις: Προέρχεται από τη Γενιάς Χ και «μαγεύει» τη Γενιά Ζ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/kamala-harris-arthrou-600x337.jpg)
Όταν η Γενιά Χ μαγνητίζει τη Γενιά Ζ - Η υποψηφιότητα της Κάμαλα Χάρις
Η Χάρις είναι μια γυναίκα της Γενιάς Χ που οικοδομεί ταχύτατα μια βάση υποστηρικτών από τη Γενιά Ζ μέσω των σόσιαλ μίντια