![Θέλουμε όλοι τις εξορύξεις της ExxonMobil;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/ExxonMobil-1-scaled.jpg)
Στην κυβέρνηση αναμένουν (έτσι λένε) με αγωνία εντός του Μαρτίου τις αποφάσεις του αμερικανικού κολοσσού ExxonMobil για τα κοιτάσματα στην Κρήτη. Αναμένουν ενημέρωση σχετικά με τις προθέσεις της εταιρείας να κάνει το επόμενο βήμα, έπειτα από πολλούς μήνες μελετών (σεισμικών ερευνών), προχωρώντας στη διενέργεια διερευνητικής γεώτρησης. Υπάρχουν προσδοκίες ότι θα ζήσουμε ό,τι και οι Κύπριοι, αξιοποιώντας κοιτάσματα που δεν είχαμε φανταστεί ποτέ. Δεν το συζητάμε το πόσο σημαντική θα είναι αυτή η υπόθεση αν τελικά προχωρήσει και πόσο δικαιωμένοι θα νιώσουν άνθρωποι όπως ο Γιάννης Μανιάτης, που ξεκίνησαν την προσπάθεια πριν από αρκετά χρόνια.
Το θέμα είναι αν είμαστε σίγουροι ότι όλοι ελπίζουμε το ίδιο. Να αποφανθεί θετικά ο αμερικανικός όμιλος για την επένδυση ή αμέσως μετά θα ξεκινήσει ένας νέος κύκλος εσωστρέφειας και αλληλοφαγωμάρας. Αρκεί να θυμηθούμε ότι ειδικά στην Κρήτη περιβαλλοντικές οργανώσεις είχαν μπλοκάρει για μία τριετία τις σεισμικές έρευνες, με προσφυγή στο Συμβούλιο της Επικρατείας.
Μάλιστα η εκδίκαση αναβλήθηκε τέσσερις φορές. Ακόμα και αν ξεπεραστεί όμως ο σκόπελος των περιβαλλοντικών οργανώσεων, στην κυβέρνηση είναι βέβαιο ότι όλοι συμφωνούν; Μιλάμε για γεωτρήσεις υδρογονανθράκων, που θα απαιτηθούν χώροι σε λιμάνια για να εγκατασταθεί ο εξοπλισμός που θα υποστηρίξει τις πλατφόρμες που θα δημιουργηθούν στη θάλασσα. Θυμίζω απλά ότι στην κυβέρνηση δεν συμφωνούν ούτε για τη χωροθέτηση τον πολύ φιλικότερων στο περιβάλλον θαλάσσιων αιολικών. Την προηγούμενη εβδομάδα απαντώντας στη Βουλή σε σχετική ερώτηση, η υπουργός Τουρισμού Ολγα Κεφαλογιάννη ανέφερε ότι κρίνεται επιβεβλημένη η εξαίρεση των περιοχών Κρήτη 2α και Κρήτη 2β, της ευρύτερης περιοχής της Ελούντας, από το εθνικό πρόγραμμα ανάπτυξης υπεράκτιων αιολικών πάρκων.
Πριν καν αποφασίσουμε πού θα στηθούν τα πλωτά αιολικά, τα τοπικά συμφέροντα κινητοποιούν όποιον μπορεί και θέλει να κινητοποιηθεί. Το υπουργείο Τουρισμού επικαλείται «λόγους που άπτονται της προστασίας του τουριστικού προϊόντος και του πολιτιστικού πλούτου της περιοχής» και η κυβέρνηση το δικαιώνει. Μέλος δηλαδή του Υπουργικού Συμβουλίου δέχεται ως εύλογες τις αντιδράσεις των τοπικών ξενοδόχων που αντιδρούν στην τοποθέτηση ενός πλοίου το οποίο θα φέρει μια ανεμογεννήτρια και θα πλέει σε απόσταση ενός μιλίου από την ακτογραμμή όπου βρίσκονται τα ξενοδοχεία τους και το αρμόδιο υπουργείο Ενέργειας συναινεί και αλλάζει τη χωροθέτηση. Τους χαλάει τη «μόστρα» και το υπουργείο μεταφέρει τον σχεδιασμό σε άλλη περιοχή, χωρίς να γνωρίζει εάν εκεί θα ενοχληθούν άλλοι και θα ξεκινήσει ένα νέο γαϊτανάκι αλλαγών. Φανταστείτε τι έχει να γίνει με τις εξορύξεις. Να είναι ορατή η εξέδρα εξόρυξης φυσικού αερίου ή να βρεθούν στο διάβα τους τα πλοία ανεφοδιασμού και υποστήριξης.
Μήπως πριν απευθύνουμε το ερώτημα στους Αμερικανούς της ExxonMobil για το αν θέλουν να επενδύσουν στη χώρα μας, πρέπει πρώτα να ρωτήσουμε τους εαυτούς μας, αν θέλουμε εμείς οι Αμερικανοί να επενδύσουν στη χώρα μας; Απλά ρωτάω…
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
Latest News
![Κι όμως οι καταθέσεις αυξάνονται](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/06/30310601_katathes-600x435.jpg)
Κι όμως οι καταθέσεις αυξάνονται
Παρά την ακρίβεια οι καταθέσεις συνεχίζουν την ανηφόρα
![Αναζητούνται μεγάλες επιχειρήσεις](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/epixeirimaties_1-768x480-1-600x375.jpg)
Αναζητούνται μεγάλες επιχειρήσεις
Στην Ελλάδα υπάρχουν μόλις έξι εταιρείες με πάνω από 10.000 εργαζομένους
![Πόσο πρέπει να μας ανησυχεί το εμπορικό μας έλλειμμα;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/12/ot-greek_economy331-1024x600-1-768x450-1-2-1-600x352.jpg)
Πόσο πρέπει να μας ανησυχεί το εμπορικό μας έλλειμμα;
Σε εμάς τους Ελληνες η αλήθεια είναι ότι δεν αποτελεί άγνωστο φαινόμενο η συγκεκριμένη εξέλιξη, αλλά υποτίθεται ότι με όσα πάθαμε την προηγούμενη δεκαετία θα παρατηρούνταν μια αλλαγή στο μοντέλο ανάπτυξής μας
![Η παράταση δεν είναι ντροπή](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/03/forologikes_diloseis-768x489-2-600x382.jpg)
Η παράταση δεν είναι ντροπή
Οι λογιστές διαμαρτύρονται ότι ειδικά για εφέτος έχει προκύψει πολύ μεγάλος όγκος εργασίας
![Το ρίσκο στον συνταξιούχο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/09/syntaxiouxoi-600x400.jpg)
Το ρίσκο στον συνταξιούχο
Το ερώτημα είναι αν αντέχουν τα ασφαλιστικά συστήματα να παρέχουν τις ίδιες γενναιόδωρες εγγυήσεις στους ηλικιωμένους όταν αποτελούν τόσο μεγάλο μερίδιο πλέον του πληθυσμού
![Οι κρίσεις στην ενέργεια ζητούν παρεμβάσεις](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/04/DIKTYO-ENERGEIAS-600x400.jpg)
Οι κρίσεις στην ενέργεια ζητούν παρεμβάσεις
Ο οίκος αξιολόγησης S&Ρ σε πρόσφατη ανάλυσή του θεωρεί ότι βαίνει προς τη λήξη της η έκρηξη των τιμών της ηλεκτρικής ενέργειας, που εκτίναξε την κερδοφορία των εταιρειών παραγωγής ενέργειας στην Ευρώπη
![Οι πολίτες την ακρίβεια τη ζουν στο πετσί τους. Δεν τους χρειάζονται εξυπνάδες, αλλά μέτρα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/BlobServlet-600x308.jpg)
Οι πολίτες την ακρίβεια τη ζουν στο πετσί τους. Δεν τους χρειάζονται εξυπνάδες, αλλά μέτρα
Η ακρίβεια παραμένει ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα. Και θα παραμείνει όσο δεν κοιτάμε το πρόβλημα κατάματα
![Πόσες επενδύσεις μάς λείπουν](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/ependis-768x430-1-600x336.jpg)
Πόσες επενδύσεις μάς λείπουν
Χθες ο γενικός διευθυντής του ΙΟΒΕ Νίκος Βέττας επισήμανε ότι μόλις πρόσφατα οι νέες επενδύσεις κάλυψαν τις αποσβέσεις κεφαλαίου
![Τις πταίει για τον σημερινό πολιτικό σεισμό;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/meloni-600x417.jpg)
Τις πταίει για τον σημερινό πολιτικό σεισμό;
ίναι γνωστή στους ιστορικούς η ακαμψία που χαρακτηρίζει τα συστήματα που φθίνουν
![Το πρόβλημα του ρεύματος](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/01/revmakwheuro-600x350-1-1-600x350-1-600x350-1.jpeg)
Το πρόβλημα του ρεύματος
Το πρόβλημα της αποθήκευσης αρχικά ήταν ότι η τεχνολογία δεν είχε προοδεύσει επαρκώς.