![Οικονομικά αναλφάβητοι](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/02/ot_greec_economy799.png)
Μια υποψία την είχαμε διαχρονικά, ότι κάτι δεν πάει καλά. Μας την επιβεβαίωσε, όμως, το Ινστιτούτο Bruegel με μια πρόσφατη έρευνά του. Ο «εξυπνότερος» λαός του κόσμου δεν ξέρει οικονομικά και δεν έμαθε από τις απανωτές κρίσεις. Οι στοιχειώδεις οικονομικές γνώσεις των Ελλήνων βρίσκονται στον πάτο της Ευρώπης. Οπως τις μέτρησε το σοβαρό Ινστιτούτο Bruegel των Βρυξελλών, το ποσοστό των συμπατριωτών μας που απάντησε σωστά σε τουλάχιστον τρεις από τις πέντε ερωτήσεις βασικών οικονομικών που τέθηκαν, ξεπέρασε μετά βίας στην Ελλάδα το 40%. Μόνο οι Πορτογάλοι και οι Ρουμάνοι βρέθηκαν οριακά πιο κάτω από εμάς. Ολη η υπόλοιπη Ευρώπη βρίσκεται υψηλότερα. Ο μέσος όρος των Ευρωπαίων απάντησε σωστά σε τουλάχιστον τρεις ερωτήσεις σε ποσοστό 52%. Στη Φινλανδία το σχετικό ποσοστό έφτασε το 73%.
Και να μην πει κανείς ότι περάσαμε και λίγα τα τελευταία 30 χρόνια. Από κρίση σε κρίση, με εφαλτήριο τον οικονομικό μας αναλφαβητισμό, πηγαίναμε. Την περίοδο 1996-2000 που έχει μείνει γνωστή ως το «σκάνδαλο του Χρηματιστηρίου», αφορούσε τη δράση κάποιων αετονύχηδων που εκμεταλλεύτηκαν την άγνοια οικονομικών των Ελλήνων με αποτέλεσμα να χαθούν πολλά δισεκατομμύρια με το όνειρο του εύκολου και ανεύθυνου πλουτισμού.
Αργότερα, την περίοδο της οικονομικής μας ευφορίας, της δεκαετίας του 2000, ουδείς απορούσε μήπως είναι υπερβολή να σου δίνει μια τράπεζα ως δάνειο εκτός από το 100% της αξίας του σπιτιού που ήθελες να αγοράσεις και επιπλέον λεφτά για τα έπιπλα και ένα ταξίδι στη Νέα Υόρκη, έτσι για επιβράβευση. Προφανώς κανείς δεν ανησύχησε όταν φούσκωσαν οι δαπάνες στο Δημόσιο την ίδια δεκαετία, απλά γιατί πιστεύαμε, χωρίς να γνωρίζουμε, ότι το κράτος έχει απεριόριστους οικονομικούς πόρους. Μετά όταν ήρθε η χρεοκοπία της χώρας, ελάχιστοι κατάλαβαν ότι το θέμα ήταν ένα απλό ζήτημα εσόδων – εξόδων.
Τα έξοδα ήταν περισσότερα από τα έσοδα, δηλαδή έμπαινε μέσα επί χρόνια το κράτος δημιουργώντας χρέη με αποτέλεσμα την οικονομική κατάρρευση. Επειδή αρνούμασταν να καταλάβουμε αυτήν την απλή έννοια μας πήρε χρόνο να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα, βιώνοντας σε αντίθεση με τις υπόλοιπες χώρες με πρόβλημα, τρία επώδυνα μνημόνια. Προφανώς οι ελλιπείς οικονομικές μας γνώσεις μάς οδήγησαν σε «πολιτικές ονειρώξεις» με την ανάδειξη κυβερνήσεων, όπως το 2015, που διατυμπάνιζαν θέσεις που έρχονταν σε αντίθεση με κάθε εφαρμόσιμη οικονομική θεωρία. Και αυτό το πληρώσαμε πανάκριβα, με το κλείσιμο των τραπεζών.
Το θέμα ωστόσο όπως το μέτρησε το Bruegel είναι ότι φαίνεται πως δεν μάθαμε τίποτα από όλα αυτά. Τόσα μέτρα και μια υποχρεωτική συμπερίληψη του μαθήματος των βασικών οικονομικών στο εκπαιδευτικό μας σύστημα, ουδέποτε εφαρμόστηκε. Οι ερωτήσεις που έβαλε το ινστιτούτο, αφορούσαν μεταξύ άλλων την κατανόηση του πληθωρισμού, τη σχέση μεταξύ κινδύνου και απόδοσης σε μια επένδυση και τη σχέση μεταξύ των επιτοκίων και των τιμών των ομολόγων. Βασικές δηλαδή ερωτήσεις οικονομικών, από τη γνώση των οποίων εξαρτάται η ευημερία των οικογενειών μας.
Το Bruegel λέει ότι εκείνοι που έχουν μεγαλύτερες οικονομικές γνώσεις είναι λιγότερο ευάλωτοι οικονομικά, καθώς μπορούν να καλύψουν τα έξοδά τους εάν υπάρχει ξαφνική απώλεια εισοδήματος και είναι πιο σίγουροι ότι θα έχουν επαρκή κεφάλαια για να συντηρηθούν κατά τη διάρκεια της συνταξιοδότησης. Η γνώση μπορεί δηλαδή να εξασφαλίσει το μέλλον των δικών μας ανθρώπων και να αποτρέψει μελλοντικές χρεοκοπίες.
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
Latest News
![Κι όμως οι καταθέσεις αυξάνονται](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/06/30310601_katathes-600x435.jpg)
Κι όμως οι καταθέσεις αυξάνονται
Παρά την ακρίβεια οι καταθέσεις συνεχίζουν την ανηφόρα
![Αναζητούνται μεγάλες επιχειρήσεις](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/epixeirimaties_1-768x480-1-600x375.jpg)
Αναζητούνται μεγάλες επιχειρήσεις
Στην Ελλάδα υπάρχουν μόλις έξι εταιρείες με πάνω από 10.000 εργαζομένους
![Πόσο πρέπει να μας ανησυχεί το εμπορικό μας έλλειμμα;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/12/ot-greek_economy331-1024x600-1-768x450-1-2-1-600x352.jpg)
Πόσο πρέπει να μας ανησυχεί το εμπορικό μας έλλειμμα;
Σε εμάς τους Ελληνες η αλήθεια είναι ότι δεν αποτελεί άγνωστο φαινόμενο η συγκεκριμένη εξέλιξη, αλλά υποτίθεται ότι με όσα πάθαμε την προηγούμενη δεκαετία θα παρατηρούνταν μια αλλαγή στο μοντέλο ανάπτυξής μας
![Η παράταση δεν είναι ντροπή](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/03/forologikes_diloseis-768x489-2-600x382.jpg)
Η παράταση δεν είναι ντροπή
Οι λογιστές διαμαρτύρονται ότι ειδικά για εφέτος έχει προκύψει πολύ μεγάλος όγκος εργασίας
![Το ρίσκο στον συνταξιούχο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/09/syntaxiouxoi-600x400.jpg)
Το ρίσκο στον συνταξιούχο
Το ερώτημα είναι αν αντέχουν τα ασφαλιστικά συστήματα να παρέχουν τις ίδιες γενναιόδωρες εγγυήσεις στους ηλικιωμένους όταν αποτελούν τόσο μεγάλο μερίδιο πλέον του πληθυσμού
![Οι κρίσεις στην ενέργεια ζητούν παρεμβάσεις](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/04/DIKTYO-ENERGEIAS-600x400.jpg)
Οι κρίσεις στην ενέργεια ζητούν παρεμβάσεις
Ο οίκος αξιολόγησης S&Ρ σε πρόσφατη ανάλυσή του θεωρεί ότι βαίνει προς τη λήξη της η έκρηξη των τιμών της ηλεκτρικής ενέργειας, που εκτίναξε την κερδοφορία των εταιρειών παραγωγής ενέργειας στην Ευρώπη
![Οι πολίτες την ακρίβεια τη ζουν στο πετσί τους. Δεν τους χρειάζονται εξυπνάδες, αλλά μέτρα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/BlobServlet-600x308.jpg)
Οι πολίτες την ακρίβεια τη ζουν στο πετσί τους. Δεν τους χρειάζονται εξυπνάδες, αλλά μέτρα
Η ακρίβεια παραμένει ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα. Και θα παραμείνει όσο δεν κοιτάμε το πρόβλημα κατάματα
![Πόσες επενδύσεις μάς λείπουν](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/ependis-768x430-1-600x336.jpg)
Πόσες επενδύσεις μάς λείπουν
Χθες ο γενικός διευθυντής του ΙΟΒΕ Νίκος Βέττας επισήμανε ότι μόλις πρόσφατα οι νέες επενδύσεις κάλυψαν τις αποσβέσεις κεφαλαίου
![Τις πταίει για τον σημερινό πολιτικό σεισμό;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/meloni-600x417.jpg)
Τις πταίει για τον σημερινό πολιτικό σεισμό;
ίναι γνωστή στους ιστορικούς η ακαμψία που χαρακτηρίζει τα συστήματα που φθίνουν
![Το πρόβλημα του ρεύματος](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/01/revmakwheuro-600x350-1-1-600x350-1-600x350-1.jpeg)
Το πρόβλημα του ρεύματος
Το πρόβλημα της αποθήκευσης αρχικά ήταν ότι η τεχνολογία δεν είχε προοδεύσει επαρκώς.